Web sitemiz yenilenmiştir. everestmedicalservice.com

Teletıp Hizmetleri

Kendinizi kötü hissettiğinizde veya sağlığınızla ilgili sorularınız olduğunda, genellikle birinci basamak doktorunuzla bir randevu ayarlarsınız. Mesai sonrası durumlarda acil bir bakım kliniğine bile gidebilirsiniz. Ancak iletişim teknolojisi ilerledikçe, bakım seçenekleriniz de artıyor. Teletıp hizmetleri aracılığıyla, evinizin rahatlığından ayrılmadan her zaman, her yerde tıbbi tavsiye alabilirsiniz.

Teletıp Nedir?

Basit bir tanımla, teletıp, hastaların bir doktorun ofisini veya hastanesini fiziksel olarak ziyaret etmek yerine, teknolojiyi kullanarak bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile iletişim kurmasına olanak tanır.  

Teletıp ile video, çevrimiçi portallar ve e-postayı kullanarak semptomları, tıbbi sorunları ve daha fazlasını gerçek zamanlı olarak bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla tartışabilirsiniz. Teletıp kullanarak bir teşhis alabilir, tedavi seçeneklerinizi öğrenebilir ve bir reçete alabilirsiniz. Gerekli olduğu durumlarda, sağlık hizmeti sağlayıcıları, durumunuza göz kulak olmak için tıbbi cihazlardan gelen okumaları uzaktan bile izleyebilir.

Üç yaygın teletıp türü vardır:

  • Etkileşimli tıp: “Canlı teletıp” olarak da adlandırılan bu, doktorlar ve hastaların gerçek zamanlı olarak iletişim kurduğu zamandır.
  • Uzaktan hasta izleme: Bu, bakıcıların tansiyon, kan şekeri seviyeleri vb. Gibi şeyler hakkında veri toplamak için mobil tıbbi ekipman kullanan hastaları izlemesine olanak tanır.
  • Depolama ve iletim: Sağlayıcılar, bir hastanın sağlık bilgilerini diğer sağlık uzmanları veya uzmanlarla paylaşabilir.

1950’lerden beri, sağlık hizmeti sağlayıcıları uzaktan servisler sunuyorlar. Teletıp ilk olarak sabit telefonlarda başladı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, teletıp çeşitli şekillerde hizmet sunmaya başladı. Bu, kişisel doktorunuz tarafından yönetilen çevrimiçi portalları, uzaktan konsültasyona izin veren video yazılımını ve teletıp hizmetleri sunan şirketler tarafından yönetilen uygulamaları içerir.

Teletıp Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Teletıp, kalp krizi veya felç, kesikler, yırtıklar veya röntgen, atel veya alçı gerektiren kırık kemikler gibi acil durumlar için uygun değildir. Acil, uygulamalı bakım gerektiren her şey şahsen ele alınmalıdır. Bununla birlikte, teletıp, basit sorunlar ve takip görüşmeleri için çok kullanışlıdır.

Örneğin, bir kesiğin enfekte olabileceğinden şüpheleniyorsanız, belirtilerinizi tartışmak için sağlık uzmanınızla sanal bir konsültasyon planlayabilirsiniz. Tatildeyseniz ve boğaz ağrısı geçirdiğinizi düşünüyorsanız, birinci basamak olarak doktorunuzla iletişim kurabilirsiniz. Doğum kontrol ilacına ihtiyacınız varsa, ihtiyaçlarınız hakkında sohbet edebilir ve aynı gün reçete alabilirsiniz.

Psikoterapi ve teledermatoloji gibi çeşitli başka sağlık sorunları için yararlıdır; bu sorunlarda benler, kızarıklıklar vb. konsültasyonlar sunar. Soğuk algınlığı ve grip, böcek ısırıkları, boğaz ağrıları, ishal ve pembe göz, teletıp kullanılarak ele alınan diğer bazı yaygın sorunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acil Çağrı/Yardım